Zespół lęku napadowego – co warto wiedzieć?

Życie i człowiek
wiedza-codzienna
Zespół lęku napadowego – co warto wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zespół lęku napadowego to choroba psychiczna, która charakteryzuje się nagłym wystąpieniem intensywnego lęku, często wraz z fizycznymi objawami takimi jak przyspieszone bicie serca, pocenie się, drżenie ciała czy duszność. Choroba ta może mieć poważny wpływ na życie osoby chorej i jej najbliższych, dlatego ważne jest, aby poznać jej objawy i możliwe sposoby leczenia.

Objawy zespołu lęku napadowego

Najważniejszym objawem zespołu lęku napadowego jest nagłe wystąpienie silnego lęku, który może trwać od kilku minut do kilku godzin. Często związany jest on z fizycznymi objawami, takimi jak:

– Przyspieszone bicie serca lub mocne uderzenia serca

– Potliwość

– Zawroty głowy lub uczucie omdlenia

– Drżenie lub drgawki ciała

– Duszność lub uczucie duszenia się

– Ból w klatce piersiowej lub ucisk w okolicy serca

– Nudności lub inne dolegliwości żołądkowe

– Zmiany temperatury ciała, np. uczucie gorąca lub zimna

– Zaburzenia widzenia lub słuchu

– Uczucie nierealności sytuacji

Często po wystąpieniu ataku lęku napadowego osoba czuje się osłabiona i zmęczona. Choroba ta może mieć poważny wpływ na życie codzienne, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie i prowadząc do unikania sytuacji, które uważane są za potencjalnie niebezpieczne.

Przyczyny zespołu lęku napadowego

Nie ma jednoznacznie określonych przyczyn zespołu lęku napadowego. Wiadomo jednak, że choroba ta może mieć związek z czynnikami genetycznymi, neurologicznymi, hormonalnymi i środowiskowymi. Często występuje u osób, które cierpią na depresję, zaburzenia osobowości, stres pourazowy, uzależnienia od substancji psychoaktywnych lub mają skłonność do nadmiernego myślenia.

Leczenie zespołu lęku napadowego

Leczenie zespołu lęku napadowego powinno być prowadzone przez doświadczonego specjalistę, takiego jak psychiatra lub psycholog. Często stosuje się kombinację różnych terapii, w tym terapię farmakologiczną i psychologiczną.

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy, to leczenie zaburzeń lękowych Lublin, jest miastem, w którym znajdziesz wielu specjalistów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Okiennice – niezbędny element, czy niepotrzebny wydatek?
Okiennice – niezbędny element, czy niepotrzebny wydatek?
Jakiś czas temu do łask powróciły okiennice, czyli dwuskrzydłowe drzwiczki z charakterystycznymi żaluzjami albo otworami, które skutecznie zabezpieczają okna. Pasują […]