Zawieszenie samochodowe – z jakich części się składa?

Moto & Tech
wiedza-codzienna
Zawieszenie samochodowe – z jakich części się składa?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zawieszenie samochodowe jest złożonym systemem, który składa się z kilku mondeo części, z których każda ma swoją własną unikalną rolę do odegrania w ogólnej pracy pojazdu. Głównym celem układu zawieszenia jest utrzymanie kół mocno osadzonych na powierzchni drogi i umożliwienie im przemieszczania się w górę i w dół w zależności od potrzeb.

Układ zawieszenia składa się z czterech głównych elementów:

Linki zawieszenia 

Są to metalowe pręty, które łączą jeden koniec sprężyny piórowej lub amortyzatora z drugim. Umożliwiają one ruch pomiędzy tymi dwoma punktami w celu pochłaniania nierówności na drodze i pomagają utrzymać pojazd w poziomie podczas jazdy po nierównym terenie.

Sprężyny piórowe 

Są to metalowe pręty, które łączą się z jednym końcem ramy pojazdu do drugiego, zazwyczaj w pobliżu miejsca, gdzie spotykają się przy tylnej osi. Są one zaprojektowane z wieloma listkami, które mogą się zginać w przód i w tył w zależności od potrzeb, co pozwala na większą elastyczność niż sztywne stalowe pręty.

Amortyzatory 

Amortyzatory działają poprzez sprężanie gazu w ich wnętrzu w momencie uderzenia w nierówność drogi, redukując w ten sposób wibracje i wstrząsy odczuwane przez pasażerów wewnątrz samochodu podczas jazdy po nierównej nawierzchni z dużą prędkością.

Przeguby kulowe 

Przeguby kulowe są stosowane głównie w przednich zawieszeniach (choć niektóre tylne zawieszenia również je wykorzystują).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Domowy masaż – jak wykonać go poprawnie?
Domowy masaż – jak wykonać go poprawnie?
Masaż w domowych warunkach jest jak najbardziej możliwy. Jednak pod żadnym pozorem nie powinniśmy tak naprawdę eksperymentować na drugiej osobie, […]