Zaćma, zwana też kataraktą, należy do najczęstszych i najbardziej uciążliwych chorób narządu wzroku. Nieleczona może doprowadzić nawet do jego całkowitej utraty. toteż jej diagnoza potrafi naprawdę przestraszyć. Jak jednak powstaje zaćma i czy da się ją skutecznie leczyć?
Soczewka oka złożona jest z przezroczystych, włóknistych komórek, wywodzących się z tkanki nabłonkowej. Ich przejrzystość warunkuje użyteczność soczewki jako przyrządu optycznego. Niestety, z wiekiem stają się one naturalnie coraz bardziej mętne, co wynika z wytwarzania się w nich coraz większej ilości białek, które zaburzają refrakcję. W przebiegu zaćmy ten proces jest znacznie przyspieszony i nasilony. Z czasem cała soczewka może stać się mętna i nieprzezroczysta, całkowicie uniemożliwiając widzenie. Na szczęście istnieje skuteczna metoda leczenia tej przypadłości.
Operacja mająca na celu usunięcie efektów zaćmy jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Polega ona na chirurgicznym zniszczeniu zmętniałej soczewki i zastąpieniu ją sztuczną. Niegdyś zabieg zaćmy polegał na całkowitym usunięciu soczewki, obecnie okulista pozbywa się jedynie jej części – pozwala to zminimalizować skutek uboczny operacji w postaci dalekowzroczności. Prawidłowo wykonany zabieg nie wiąże się dla pacjenta z większymi niedogodnościami, a jest dla niego często jedyną szansą, by uratować wzrok. Stąd większość doświadczonych okulistów potrafi sprawnie przeprowadzić tę operację.