W dzisiejszym poradniku rozbierzemy oświetlenie LED na czynniki pierwsze, sprawdzimy, jak działa dioda świecąca i dlaczego jest tak energooszczędna,. Dowiemy się też, jakie mamy rodzaje oświetlenia diodowego, które możemy wykorzystać w domach. Jeżeli ktoś chce wyposażyć swój dom lub mieszkanie w nowoczesne i energooszczędne oświetlenie, to na pewno nasz poradnik będzie przydatny.
Dioda jest elementem elektronicznym, który został wynaleziony już ponad 100 lat temu. Natomiast w latach 60. XX wieku wynaleziono diodę świecącą. Jej działanie polega na tym, że prąd musi pokonać specjalny materiał półprzewodnikowy, podczas którego traci nieco energii. Ta zamienia się w emisję fotonów, czyli emisję światła widzialnego.
Właśnie w ten sposób działają diody na przykład w bardzo popularnej dzisiaj taśmie ledowej, którą możemy bez problemu wykorzystać do oświetlenia kuchennego blatu, biurka, czy czegokolwiek innego. Taśmy są bardzo bezpieczne, bo pracują na niskim napięciu 12 V lub 24 V.
Oczywiście taśmy to najbardziej popularna i prosta metoda na wykorzystanie nowoczesnego sposobu oświetlenia diodami. Jednak jeśli chcemy mieć bardziej stylowe źródła światła, które będą się nam podobać, to możemy wykorzystać choćby profile LED.
Są to od razu wygodne sposoby na mocowanie diod, bo profile montujemy na suficie lub na ścianach, na praktycznie dowolnej wysokości. Następnie do środka wkładamy panele z diodami, a wszystko przykrywamy przepuszczającą światło pokrywą. Efekt takiego sposobu oświetlenia jest naprawdę piorunujący.