Ćwiczenia logiczne doskonale rozwijają umysł, a także są dobre dla ciała. Doskonałym przykładem może być układanie tzw. kostek logicznych. Najbardziej znanym przykładem takiego przedmiotu jest kostka Rubika, posiadająca układ pól 3x3x3. Zapewne większość z nas zetknęła się z nią, czy to w dzieciństwie czy w dorosłości. Celem zabawy jest ułożenie kostki w taki sposób, by każdy bok posiadał elementy tylko i wyłącznie jednego koloru. Jest to trudna sztuka i doskonale ćwiczy szare komórki, zmuszając do przewidywania konsekwencji nawet kilku ruchów w przód.
Po stworzeniu pierwszej kostki przez Rubika w 1974 roku, szybko zyskały one ogromną popularność. W czasach gdy nie było smartfonów, laptopów, a nawet komputerów stacjonarnych, była ona doskonałą rozrywką, z której można było korzystać praktycznie w każdej chwili. Małe kostki mieściły się bowiem do kieszeni. Na fali tej popularności powstał SpeedCubing, czyli układanie sportowych kostek przestrzennych na czas. Dyscyplina ta jest na tyle popularna, że organizuje się w niej nawet mistrzostwa świata.
Na początku ułożenie „podstawowej” kostki typu 3x3x3 będzie bardzo trudne, ale z czasem wyćwiczymy umysł i dłonie na tyle, że będziemy w stanie robić to szybko i bez wysiłki. Wtedy warto przejść na trudniejszy poziom i spróbować na przykład wersji Pyramix Kostka mająca formę piramidy jest o wiele większym wyzwaniem, dlatego jej wybór zaleca się osobom, które mają już doświadczenie.