Osoby, które zdały maturę mają zazwyczaj spory dylemat co do własnej przyszłości. Zastanawiają się bowiem czy iść na studia czy na przykład skorzystać z bogatej oferty szkoleń. Który z tych wariantów jest lepszy?
Większość osób uważa, że lepiej zdecydować się na studia. Są one często traktowane jako przepustka do prestiżowej i dobrze płatnej pracy. Rzeczywistość jest jednak brutalna. Mnóstwo abiturientów ma kolosalne kłopoty ze znalezieniem pracy po zakończonej edukacji. Tak naprawdę tylko nieliczni mają zagwarantowaną pewną posadę. Są to osoby, które ukończyły studia prawnicze, medyczne czy techniczne. Pozostali abiturienci muszę po prostu liczyć na łut szczęścia i korzystną sytuację na rynku pracy w swoim sektorze. Często niestety zmieniają branżę lub nawet wyjeżdżają z kraju, aby zagwarantować sobie większe zarobki – chociaż zazwyczaj na stanowiskach zdecydowanie poniżej ich kwalifikacji. Wszystko dlatego, że na studiach jest zazwyczaj bardzo mało zajęć praktycznych, dlatego wielu pracodawców nie chce przyjmować ludzi, którzy nie mają doświadczenia.
To sprawia, że często zwykłe szkolenia mogą okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Dlaczego? Trzeba podkreślić, że szkolenia trwają zdecydowanie krócej. Oczywiście, trzeba za nie zapłacić (studia też są rzecz jasna płatne), ale kursanci wiedzą, że inwestycja jest opłacalna, ponieważ uczą się wiedzy praktycznej. Dzięki temu mają doświadczenie w danej dziedzinie i są często łakomym kąskiem na rynku pracy. W końcu wiedza praktyczna jest wyżej ceniona, niż teoretyczna.
Szkolenia trwają też zdecydowanie krócej, niż studia. Dzięki temu można w porę zorientować się, która dziedzina nam kompletnie „nie leży” i zdecydować się na coś innego. Warto też dodać, że krócej trwające szkolenia (ale przekazujące intensywną wiedzę) powodują, że można wybrać różne dziedziny, by podnieść swoje kwalifikacje w rozmaitych aspektach. Trzeba podkreślić, że uniwersalność na rynku pracy także jest bardzo ceniona.
Wartość studiów w ostatnich czasach zdecydowanie spadła… moim zdaniem nie warto, zwłaszcza na tych mniej prestiżowych kierunkach czy uczelniach.