Odpowiednie światła to bardzo ważny element, o który trzeba dbać w każdym samochodzie. Brak sprawnych lampek zmniejsza nie tylko widoczność drogi, ale także nas jako kierowców dla innych uczestników ruchu drogowego. Musimy mieć na względzie również to, że zbyt duże oświetlenie może oślepiać innych, co z kolei stwarza niebezpieczeństwo wypadku. Wszystkie informacje dotyczące prawidłowych lamp w samochodzie można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z grudnia 2002 roku.
Światła, które montuje się w samochodach, dzieli się na te nieobowiązkowe i obligatoryjne. Wymagane oświetlenie musi być sprawne i gotowe do użytku nie tylko w nocy, ale także za dnia. Do jednych z najważniejszych zalicza się światła drogowe, które nie tylko oświetlają nam drogę, ale także sprawiają, że jesteśmy lepiej zauważalni w ruchu drogowym. Auto musi być wyposażone w kierunkowskazy, które dokładnie określają, w którą stronę chcemy skręcić. Dużą rolę odgrywają także światła hamowania, które informują pojazdy jadące za nami, że zwalniamy i wciskamy hamulec. To bardzo ważny element oświetlenia, który pozwala uniknąć wielu kolizji i wypadków.
Każdy samochód musi mieć zamontowane oświetlenie tablicy led, które sprawia, że rejestracja naszego pojazdu jest widoczna dla innych. Nie można zapomnieć także o sprawnych światłach przeciwmgłowych tylnych, których powinno używać się zawsze wtedy, gdy widoczność na drodze spadnie poniżej 50 metrów. Warto w tej sytuacji także zaznaczyć, że takie same światła montowane z przodu nie są obowiązkowe. W razie awarii pojazdu bądź nagłej sytuacji powinniśmy używać świateł awaryjnych, które poinformują innych kierowców o ewentualnych utrudnieniach i trudnościach związanych z naszym autem.