Zadłużanie się jest obecnie znacznie prostsze niż jeszcze kilkanaście lat temu, ponieważ dodatkowe środki finansowe można szybko pozyskać od różnych instytucji bez konieczności załatwiania skomplikowanych formalności. Niestety wiąże się to z ryzykiem całkowitej utraty kontroli nad zobowiązaniami i niemożnością ich spłaty. W takiej sytuacji warto skorzystać z opcji oddłużania, nawiązując współpracę z doświadczonymi prawnikami, takimi jak np. https://kancelariad2dgroup.pl/oddluzanie/.
Oddłużanie polega na podejmowaniu takich czynności, które pozwalają skutecznie wyrwać się ze spirali długów i odzyskać równowagę finansową, a także pełną wypłacalność. Na rynku funkcjonuje wiele firm i kancelarii doradzających na tej konkretnej płaszczyźnie. W pierwszej kolejności pomagają one klientowi ustalić całkowitą wysokość posiadanych przez niego zobowiązań, biorąc pod uwagę zarówno kredyty, jak i chwilówki, pojedyncze rachunki, czy zakupy na raty dokonane w sieci. Następnie proponują nadanie poszczególnym długom rangi ważności – jako pierwsze do spłaty powinny być oczywiście wyznaczone te z największym opóźnieniem.
Pozostałe pożądane działania to m.in.: negocjacje z wierzycielami (np. na temat obniżenia rat, czy wydłużenia terminu), opracowanie dokładnego harmonogramu spłat (uwzględniającego wymagania wierzycieli i realne możliwości finansowe dłużnika) oraz systematyczne, najlepiej comiesięczne regulowanie zobowiązań. To ostatnie zadanie wymaga oczywiście dużej dyscypliny i motywacji, ale jest tak naprawdę jedyną metodą na ostateczne rozwiązanie problemu.