Jakimi sposobami można skutecznie uczyć się języka obcego?

Życie i człowiek
wiedza-codzienna
Jakimi sposobami można skutecznie uczyć się języka obcego?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Naukę języka obcego dzieli się zasadniczo na cztery obszary: czytanie, słuchanie, mówienie oraz pisanie. Aby biegle władać danym językiem, potrzeba zarówno dużo czasu, jak i chęci. Spadek motywacji towarzyszy niemal każdemu uczniowi znudzonemu rutynowym przyswajaniem słownictwa i gramatycznych reguł. Dzisiaj na szczęście, istnieje szeroka gama możliwości, by podnieść efektywność nauki.

Nauka od kołyski

Im młodszy umysł, tym więcej wiedzy jest w stanie przyswoić. Dlatego naukę języka obcego należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej. Dzieci uczą się szybciej i na dłużej zapamiętują przekazywane treści. Co więcej, nie mają takiego oporu przed mówieniem, jak w przypadku ludzi dorosłych. W związku z tym, dobrym pomysłem jest stwarzanie dziecku wielu okazji do nauki oraz używania języka, ponieważ na tym etapie może ono bez większego wysiłku pogłębić swoje językowe kompetencje. W dodatku, poznawanie języka obcego w wieku dziecięcym ułatwia przyswajanie kolejnego w późniejszych latach.

Systematyczność

To złota zasada każdej aktywności w różnych życiowych sferach. Wielokrotnie mówi się o tym, że poświęcając każdego dnia kilkanaście minut na naukę języka, efekty są lepsze niż w momencie, gdy przeznacza się na nią 3 godziny jednego dnia w tygodniu. Zatem 15 minut dziennego kontaktu z językiem obcym wystarczy, by skuteczność nauki widocznie wzrosła. Trzeba też pamiętać o jednym, dość frustrującym, lecz bardzo ważnym fakcie: jeśli język jest nieużywany, zapomina się go wyjątkowo szybko. Z tego względu, należy powtarzać również przyswojone już wiadomości.

Kontakt z żywym językiem i kulturą

Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na opanowanie języka jest tzw. zanurzenie się w języku i kulturze. Chodzi o poznanie go u źródeł, czyli w miejscu, gdzie ludzie posługują się nim na co dzień. Zagłębiając się w daną kulturę, można lepiej zrozumieć jego użytkowników oraz mechanizmy rządzące językiem. Ponadto, pobyt w obcym kraju zmusza do spontanicznego użycia języka w wielu różnych sytuacjach. Daje to możliwość pokonania barier językowych oraz poszerzenia perspektyw.

Szkoła językowa

To idealna opcja, jeżeli chcemy wypracować nawyk regularności w nauce oraz otrzymać merytoryczną treść na zajęciach. Poza tym – w grupie zawsze raźniej, dlatego dobrze jest poznawać język wraz z innymi osobami, które chcą się go uczyć. Istotny jest fakt, iż zajęcia w tego typu szkołach są prowadzone przez wykwalifikowanych lektorów przygotowanych do nauczania innych, którzy wiedzą, jak wytłumaczyć wszystkie, mniej lub bardziej problematyczne zagadnienia. W większości szkół odbywają się zajęcia również z native speakerami. Ponadto, szkoły nastawione bezpośrednio na naukę języka obcego oferują nowoczesne i ciekawe metody nauczania, odbiegające od standardowych technik. Proponują też takie aktywności jak umuzykalnienie czy teatralizacja, które stymulują inne obszary mózgu, wspomagając tym samym przyswajanie języka obcego. Tego typu nowoczesną ofertę nauczania posiada szkoła językowa dla dzieci i młodzieży, taka jak http://www.malalingua.com.pl/.

Tandem językowy

Dzięki Internetowi, to rozwiązanie stało się szczególnie popularne. Idea tandemu polega na wzajemnym nauczaniu się języka obcego przez osoby posługujące się różnymi językami. Jest to świetna metoda przede wszystkim do praktykowania mówienia, ponieważ często, choć można biegle władać swoim językiem, nie wiadomo, jak wytłumaczyć reguły gramatyczne (zwłaszcza, jeśli chodzi o tak trudny język jak polski). Dlatego ten sposób lepiej sprawdza się w momencie, gdy mamy opanowane pewne podstawy lub chcemy podtrzymywać znajomość języka na określonym poziomie.

Różnorodność w nauce – wykorzystanie mediów

W dzisiejszych czasach, nauka nie oznacza wykuwania nudnych formułek, przepisywania tysiąca słówek czy uzupełniania setek powtarzalnych ćwiczeń gramatycznych. Owszem, warto poświęcać czas na tradycyjne metody, jednakże to różnorodność wykonywanych zadań jest najbardziej aktywizująca dla mózgu i pomaga skutecznie przyswoić dany język. W tej kwestii, niesamowicie pomocne są zagraniczne media, które umożliwiają połączenie przyjemnego z pożytecznym. Czytanie artykułów w języku obcym pozwala nie tylko być na bieżąco z informacjami, ale również daje szansę na poznanie nowego, nieco bardziej wyszukanego słownictwa. W celu poszerzenia leksyki, zawsze warto też sięgnąć do nieśmiertelnej literatury. Wiele obcojęzycznych pozycji jest dostępnych w zasobach elektronicznych bibliotek lub w postaci audiobooków. Z kolei kinomani mogą oglądać zagraniczne filmy (także w wersji z napisami). To dobra możliwość poznania języka potocznego, dialektów poszczególnych regionów lub języka epoki. Ponadto, kanały na YouTube poświęcone nauce danego języka są bardzo często prowadzone przez native speakerów. Można z tych filmów wynieść dużo językowej, kulturowej i, przede wszystkim, wartościowej treści. Ciekawym sposobem są również zyskujące w tej chwili na popularności podcasty. Uczeń wybiera dowolną tematykę i słucha nagrań w wolnej chwili – podczas biegania, gotowania czy jazdy samochodem lub autobusem. Aby wymienione ćwiczenia przyniosły efekt, należy pamiętać, że nieznane dotąd wyrażenia czy słówka warto zapisywać np. w formie fiszek i powtarzać, najlepiej na głos, w różnych możliwych miejscach.

W nauce języka ważne jest, by wziąć pod uwagę praktykowanie każdej z czterech aktywności językowych. Im większa różnorodność ćwiczeń, tym bardziej mózg jest pobudzany i skłonny do skuteczniejszego zapamiętywania poznawanej treści. Tak samo istotna jest regularność w nauce, pozwalająca zachować ciąg w przyswajaniu nowej wiedzy, jak i kontakt z żywym językiem w różnych sytuacjach życiowych –  nie tylko w szkole lub domowym zaciszu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak urządzić wnętrze w rustykalnym stylu?
Jak urządzić wnętrze w rustykalnym stylu?
Coraz bardziej popularne staje się urządzanie wnętrz w stylu rustykalnym. Interesują się tym zarówno osoby, które urządzają domy na wsi, […]