Firmy kurierskie i przedsiębiorstwa przewozowe stosują bardzo zróżnicowane metody określania rozmiarów przesyłek pocztowych, co wprowadza na rynku tego rodzaju usług pewien chaos. Zastanawiamy się często, jakie maksymalne rozmiary może mieć przesyłka, którą chcemy nadać.
Chodzi tu nie tylko o wagę, ale także o długość, szerokość i wysokość (zwłaszcza w przypadku przedmiotów cennych lub o nietypowych kształtach, wymagających najstaranniejszej ochrony). Od wielkości pakunku, w tym szczególnie od jego ciężaru, uzależniona jest cena usług. Przykładową ofertę można sprawdzić na https://kurierbps.pl/.
Zazwyczaj mamy tu do czynienia z progami cenowymi określonymi względem wielkości transportowanego przedmiotu, których nie chcemy przekroczyć. Większym problemem może okazać się sama możliwość nadania wysyłki o bardzo dużym ciężarze. Usługi tego rodzaju świadczą jednak raczej przedsiębiorstwa przewozowe z możliwością transportu palet i kontenerów, niż typowe firmy kurierskie.
Każde przedsiębiorstwo stosuje nieco inne metody określania maksymalnych rozmiarów paczek. Obiekty szczególnie duże i ciężkie określa się jako „gabaryty”, dzielone na dodatkowe podkategorie wymiarowe. W większości przypadków maksymalna długość to 200 do 300 centymetrów, co wiąże się z rodzajami stosowanych samochodów dostawczych. Często stosuje się też bardziej złożone metody, w których określić musimy sumę boków lub sumę boków i obwodu.
Rzadziej określa się natomiast maksymalną wagę paczki. Ma ona znaczenie przede wszystkim w przypadku przesyłek międzynarodowych, szczególnie lotniczych. Prościej skonstruowane są metodologie pomiaru w obrębie Polski – gdy chodzi o przesyłki kurierskie Słupsk, Krosno, Suwałki czy Wałbrzych nie różną się więc ceną. Możemy przyjąć, że w przypadku doręczenia krajowego najwyższa możliwa waga to około 100 kilogramów.