Pompy spożywcze są w praktyce niezbędne do produkcji żywności i stosuje się je w większości spożywczych linii produkcyjnych. Urządzeniom tym stawia się mnóstwo wymagań, które mają za zadanie zapewnić im odpowiednich warunków pracy, w tym najwyższego poziomu higieny oraz bezpieczeństwa. Urządzeń tego typu jest na rynku bardzo wiele, gdyż większość z nich ma wyspecjalizowany cel i raczej nie stosuje się ich zamiennie. Warto jednak poznać pompy spożywcze z bliska i wybrać model odpowiedni do konkretnych zastosowań.
Pompa spożywcza w większości przypadków ma bezpośrednią styczność z pożywieniem, dlatego musi charakteryzować się stuprocentową higienicznością. Co to oznacza? Że cała konstrukcja pompy bezpośrednio stykająca się z żywnością, musi być wykonana z tworzyw i materiałów bezpiecznych dla zdrowia. Niedopuszczalne jest stosowanie materiałów korodujących i takich, które nie są w stanie spełnić tego podstawowego wymogu. O ich jakości świadczą wymagane certyfikaty FDA lub PZH.
Drugą kwestią, dość ściśle powiązaną z powyższą, jest wymóg łatwego mycia. Elementy, które stykają się z żywnością w stanie przetworzonym lub nieprzetworzonym, muszą mieć konstrukcję uwzględniającą ich częste mycie. Urządzenia różnią się na tym polu. Jedne są łatwe w rozbieraniu, dzięki czemu pracownik może je umyć samodzielnie przy pomocy specjalnych narzędzi i odpowiednich środków czystości. Drugą, znacznie bardziej higieniczną wariacją pompy, jest konstrukcja, którą myje się w układzie zamkniętym Cleaning In Place – CIP. System ten umożliwia mycie pompy na jej stanowisku, bez rozbierania i przenoszenia konkretnych podzespołów na właściwe stanowisko, za pomocą przepływu wody o wysokiej temperaturze z odpowiednim detergentem.
Równie istotnym wymogiem stawianym pompom spożywczym jest przymus wyposażenia ich w specjalne przyłącza, które służą do połączenia pompy z instalacją pompową, np. DIN11851 lub SMS, czy też Tri-Clamp. Ponadto pompy powinny spełniać szereg innych założeń konstrukcyjnych i technicznych. Warto tu wspomnieć o zdolności pracy urządzenia w odpowiedniej temperaturze czy o możliwości samozasysania gęstych cieczy o dużej lepkości. Każdy producent patrzy jednak na ten aspekt na swój własny sposób.
Pompy do celów spożywczych wykorzystuje się w praktycznie całej gałęzi gospodarki mającej bezpośredni związek z pożywieniem. Można je wykorzystywać do zarówno produkcji lub aplikacji sosów, śmietan, syropów czy czekolad, jak i produktów higienicznych, takich jak szampony, odżywki czy żele. Tych zastosowań jest niezliczona ilość.
Z reguły największy problem tyczy się pompowania tłuszczu, który charakteryzuje się podwyższoną temperaturą, dość dużą lepkością i gęstością. Pompa spożywcza powinna wówczas charakteryzować się ogromną wytrzymałością na wysoką temperaturę i dużą mocą, która zapewni niezaburzony przepływ pompowanej cieczy.
Pompka do ketchupu powinna charakteryzować się wysoką wydajnością oraz perfekcyjną trwałością. Bardzo istotna jest także łatwość utrzymania urządzenia w czystości i możliwość zasysania cieczy o dużej gęstości. Warto także wybrać wariant w zamkniętym układzie CIP, czy też przeznaczony do sterylizacji parą. Dzięki temu zachowamy wzorowy poziom higieny w trakcie oraz po pracy, a także na czas usuniemy zabrudzenia przed zaschnięciem w układzie.
Pompy spożywcze występują w wielu wersjach, dzięki czemu można z łatwością dobrać konkretny model do danego zastosowania. Większość z nich ma skonkretyzowaną funkcję, lecz w wielu przypadkach można je stosować wymiennie w obrębie branży kosmetycznej, farmaceutycznej, sanitarnej i spożywczej. Różnice wynikają głównie z budowy. Na rynku znajdziemy np. pompy krzywkowe, śrubowe, membranowe oraz wirowe i warianty z elastycznym wirnikiem. Każdy model cechuje się nieco inną charakterystyką pracy, odpowiednią do wykonania konkretnego zadania. Wszystkie są jednak wyprodukowane z materiałów przeznaczonych do kontaktu między innymi z żywnością i spełniają szereg norm jakościowych (w tym certyfikat FDA). Warto poznać pompy spożywcze jeszcze bliżej, wchodząc choćby na stronę firmy https://www.pompy-polska.pl/pompa-spozywcza.
Wybór konkretnego modelu zazwyczaj następuje po podaniu niektórych danych. W większości przypadków niezbędna będzie informacja o temperaturze pompowanej cieczy, a także o wymaganej wydajności oraz niezbędnym ciśnieniu. Ponadto istotna okaże się także informacja na temat sposobu napływu cieczy do pompy.
Wydajność jest liczona w metrach sześciennych na godzinę, ciśnienie powietrza w barach, a moc silnika tradycyjnie w kilowatach. Bardzo istotna jest także wysokość podnoszenia oraz wysokość ssania na mokro, które wyraża się w metrach. W wielu modelach znajdziemy także parametry maksymalnego natężenia przepływu, poziom generowanego hałasu czy maksymalną dopuszczalną średnicę cząstek stałych.
Pompy spożywcze są niezbędne we wszystkich gałęziach gospodarki, w których wymagana jest stuprocentowa higiena pracy. Producenci oferują setki skonkretyzowanych rozwiązań, które najlepiej sprawdzają się w jednej dziedzinie, a w innych mogą pracować niewydajnie lub niewłaściwie. Dlatego zawsze warto zasięgnąć porady u źródła i wybrać urządzenie, które będzie w stanie spełnić wszelkie oczekiwania oraz potrzeby.