Jakich materiałów używa się do ocieplania butów wewnątrz?

Życie i człowiek
wiedza-codzienna
Jakich materiałów używa się do ocieplania butów wewnątrz?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednio dobrane buty jesienne i zimowe potrafią zapewnić niezwykły komfort i ciepło, ale mogą też rozczarować już podczas pierwszego mrozu. Na ostateczny komfort cieplny wpływa wiele czynników. Jeśli buty nie spełniają naszych oczekiwań, zawsze można je dodatkowo docieplić. Zarówno przy wyborze butów, jak i ich docieplenia warto stawiać na materiały naturalne, które zapewniają naturalną wentylację i nie pozwalają na pocenie się stopy.

Co wpływa na zatrzymanie ciepła w bucie?

Najważniejszy jest materiał wierzchni. Stawiając na naturalną skórę, zyskujemy odpowiednią wentylację stopy, dzięki czemu w środku buta nie gromadzi się wilgoć. Trzeba tylko pamiętać, aby takie buty regularnie impregnować, a po przemoczeniu dokładnie wysuszyć w temperaturze pokojowej. Często popełnianym przez nas błędem jest suszenie obuwia skórzanego na grzejnikach. To może powodować pękanie skóry i utratę jej właściwości. W butach ze sztucznym pokryciem, które nie mają powłoki z membrany, taka wilgoć gromadzi się wewnątrz buta i prowadzi do oziębienia stopy. Kolejnym miejscem, przez które ucieka ciepło, jest zbyt cienka podeszwa. Materiał jej wykonania nie ma aż takiego znaczenia – najważniejsze jest, by dobrze izolował on stopę od podłoża. Na podeszwę zwykle nakładana jest wkładka, a but od środka ocieplany jest kolejną warstwą materiału lub tworzywa. Co sprawdzi się najlepiej do ocieplania buta wewnątrz?

Włókna naturalne czy sztuczne?

Materiały wykorzystywane do ocieplania buta wpływają w dużym stopniu na ostateczną cenę produktu. Dlatego też nie można oczekiwać, że tanie buty ocieplone nawet najgrubszym, sztucznym futrem będą dobrze gromadzić ciepło. Podobnie jak w przypadku pokrycia wierzchniego, również wnętrze powinno być wykończone naturalnymi materiałami. Najlepiej sprawdzi się owcza wełna. Doskonale zatrzyma ciepło zarówno jako wkładka do buta, jak i ocieplający wnętrze kożuszek. Dobrze jest wybrać buty, w których ta wełniana warstwa jest dosyć gruba. Użytkowanie takiego obuwia będzie wtedy prawdziwą przyjemnością, nawet zimą. Wełna nie dopuści także do pocenia się stopy.

Najczęściej spotykanym rodzajem ocieplenia obuwia jest jednak to sztuczne. Jak je wybrać, aby najlepiej izolowało stopę przed zimnem? Należy zwrócić uwagę na to, aby warstwa izolująca była jak najgrubsza i najbardziej zbita. Dzięki takiej fizycznej barierze o nieco słabszych parametrach ciepło również nie przedostanie się na zewnątrz tak łatwo. Najczęściej wybieranym materiałem sztucznym jest futro lub kożuszek. U niektórych użytkowników zbyt gruba warstwa tych materiałów może jednak powodować pocenie się stóp.

Na rynku dostępne są również inne materiały i tworzywa. Kalosze dziecięce ocieplane polarem, czy trapery z wkładką neoprenową to tylko niektóre z możliwych modeli. Buty mogą zostać docieplone także misiem lub filcem, jednak są to włókna sztuczne i cienkie, przez co nie są w stanie zagwarantować użytkownikom odpowiedniego komfortu cieplnego. Do takich butów najlepiej założyć grubsze skarpety z wełny, aby ratować się przed nadmierną utratą ciepła.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak urządzić wnętrze w rustykalnym stylu?
Jak urządzić wnętrze w rustykalnym stylu?
Coraz bardziej popularne staje się urządzanie wnętrz w stylu rustykalnym. Interesują się tym zarówno osoby, które urządzają domy na wsi, […]