Jak zamontować podłogę w salonie?

Budowlanka
wiedza-codzienna
Jak zamontować podłogę w salonie?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Salon to ważne miejsce w domu, bowiem spędza się w nim dużo czasu z całą rodziną czy też przyjaciółmi i jest to przestrzeń relaksu oraz wypoczynku. Istotne jest w nim zatem także podłoże, które powinno nie tylko dobrze wyglądać, ale być też przyjemne w dotyku, bowiem często poruszamy się po nim nawet boso. O czym pamiętać przy wyborze i montażu?

Rodzaj podłogi

Najważniejszą decyzję w kontekście podłoża w salonie będzie oczywiście dobranie jego rodzaju. Bardzo cenionym materiałem na podłogę jest drewno, które odznacza się trwałością i wytrzymałością, a jest przy tym niezwykle eleganckie i przyjemne w dotyku. Jego minusem są na pewno wysokie ceny. Dużą popularnością cieszą się panele, które dają szerokie pole wyboru, bowiem mogą być zarówno typowo drewniane, jak i imitujące inne podłoże, np. kamień. Są proste w montażu, choć po latach użytkowania może dochodzić do delikatnych odkształceń, które będą powodować skrzypienie podłogi, denerwujące niektórych domowników. Rozwiązaniem niegdyś popularnym, choć takim od którego obecnie raczej się odchodzi są wykładziny dywanowe, które mogą być wykonane zarówno z naturalnych, jak i sztucznych materiałów. Na pewno pozwalają one na wybranie bardzo ładnych wzorów, lecz są też często trudne w czyszczeniu i utrzymaniu. Rzadziej stosowanym wyborem do tego pomieszczenia jest ceramika, choć doskonale sprawdza się ona na przykład w popularnych w nowoczesnych domach pomieszczeniach, w których salon połączony jest z aneksem kuchennym. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest połączenie podłogi z drewna lub paneli, właśnie z ceramiką, którą można wyłożyć strefę kuchni.

Montaż – sami czy z fachowcem?

Jednym z ważnych pytań, jakie trzeba sobie zadać jest to czy samemu decydować się na ułożenie podłogi, czy też wynająć w tym celu specjalistę. Trudno udzielić tu jednoznacznej odpowiedzi, bowiem jest to uzależnione od paru czynników – zarówno tego na jakie podłoże się zdecydowaliśmy, a także tego, jak czujemy się po prostu w tego typu pracach. Jeżeli bowiem nie mamy pewności czy damy sobie radę to lepiej nie szukać w tej materii oszczędności i półśrodków, bowiem jest to mocno eksploatowany element domu, więc jeśli będzie źle wykonany to negatywnie odbije się na późniejszym użytkowaniu. Z reguły na własną rękę można się pokusić o ułożenie paneli, bowiem te są zdecydowanie najprostsze w montażu. W przypadku innych rodzajów podłóg wszystko zależy już od naszej wiedzy oraz pewności – jeżeli nie jesteśmy przekonani, to lepiej wynająć fachowca i jedynie nadzorować jego pracę.

O czym pamiętać przed montażem?

Należy zacząć od tego, że układanie podłogi powinno następować już po ukończeniu prac budowlanych oraz większości prac wykończeniowych, by pomieszczenie było osuszone i sprawnie funkcjonował już system wentylacji. Trzeba dopilnować czy zarówno w powietrzu, jak i przy pokrywanej powierzchni nie występuje zbyt duża wilgoć, bowiem mogłoby to doprowadzić następnie do odkształceń. Wiele zależy od wybranego materiału, lecz co do zasady za montaż podłoży powinno się też zabierać, gdy temperatura będzie osiągała przynajmniej parę punktów powyżej granicy 10 stopni. Istotne są także kwestie samego przechowywania materiałów – w przypadku płytek trzeba zachować szczególną ostrożność w kwestii tłuczenia się. Ważne jest też odpowiednie przechowywanie desek, których nie powinno się stawiać pionowo, bowiem się odkształcą. Same paczki z deskami otwiera się też bezpośrednio przed pracą, bowiem wcześniej mogłyby nabrać wilgoci. Przed rozpoczęciem montażu należy sprawdzić, czy nie doszło do żadnych uszkodzeń. W kontekście desek dobrze jest także upewnić się czy nie trafiły się takie z sękami, które będą nam się mniej podobały – można je wtedy umieścić w tych miejscach, gdzie będą postawione na stałe meble.

Czego pilnować w trakcie montażu?

Przed rozpoczęciem układania powinno się sprawdzić bazę podłoża długą poziomicą i zniwelować ewentualne nierówności. Cenne jest umieszczenie także folii izolacyjnej, która zabezpiecza przed wilgocią. W przypadku tzw. podłóg pływających montuje się je bez kleju – dobrze jest rozpocząć od dłuższej ściany. Sam montaż powinien przebiegać delikatnie, elementy należy do siebie dobrze dopasowywać i nie scalać ich na siłę. Przy montażu z użyciem kleju podstawę należy jeszcze dokładniej sprawdzić i jeżeli jest słaba lub mocno się pyli to należy dodatkowo ją zagruntować. Sam klej powinno się nakładać równomiernie i na powierzchnię, którą szybko obejmiemy materiałem. Deski należy odpowiednio docisnąć i także po zamontowaniu dobrze jest na jakiś czas przystawić je jeszcze sprzętem, który mamy akurat pod ręką, jak choćby wiaderko czy krzesło. Od razu należy także wycierać wszelki klej, który wyciekł po bokach czy na górze przy okazji montowania. Przy montażu warto pamiętać o detalach, a potem wypełnianiu wszelkich szczelin, a także o listwach zabezpieczających. Na etapie takich prac przyda się z pewnością płaskownik pcv oraz  pianka soudal. Po samej pracy należy przeważnie odczekać dobę czy dwie (zależnie od rodzaju podłogi). Jeżeli konieczne jest zabezpieczenie podłoża to powinno się to zrobić papierem, a nie folią, bowiem ta będzie blokowała przepuszczanie wilgoci i mogą się pojawić odkształcenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
O czym należy pamiętać, kiedy wybiera się firmę transportową?
O czym należy pamiętać, kiedy wybiera się firmę transportową?
Transportowanie przedmiotów podczas przeprowadzki może być dość trudne. Tym samym warto zlecić to zadanie profesjonalnej firmie transportowej. W ten sposób […]