Sieć elektryczna jest obecna w każdym domu, budynku gospodarczym i każdej instytucji. Duża część codziennych czynności jest uzależniona od dopływu energii elektrycznej, a jej brak w znacznym stopniu dezorganizuje życie. Zasadniczą częścią każdego systemu zasilania są przewody elektryczne. W budynkach nowych lub przechodzących generalny remont są umieszczane pod tynkiem, są niewidoczne, a na zewnątrz widać jedynie wyprowadzenia w postaci gniazdek czy przełączników.
Nie zawsze jednak sytuacja jest tak idealna. Czasem zachodzi konieczność zainstalowania dodatkowego gniazdka, przemieszczenia punktu świetlnego czy też pojawia się potrzeba rezygnacji z już istniejącego gniazdka czy punktu świetlnego.
Ze względu na bezpieczeństwo ludzi i zwierząt przebywających w pomieszczeniach przewody elektryczne muszą być poprowadzone w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami. Jeżeli zachodzi konieczność wykonania instalacji natynkowej, kable muszą być dodatkowo zabezpieczone. Instalacje natynkowe są umieszczane w różnego rodzaju obudowach ochronnych – część z nich można dostać na https://www.elektromarketania.pl/.
W pomieszczeniach warsztatowych czy piwnicach często spotykane są specjalne rurki osłonowe z tworzywa sztucznego lub stalowe. W pomieszczeniach domowych czy biurowych wykorzystuje się systemy korytek (listew) naściennych, które zwykle posiadają także dedykowane do tego rodzaju montażu gniazdka wtyczkowe.
Należy także pamiętać o właściwym zabezpieczeniu miejsc, gdzie instalacja jest doprowadzona, ale rezygnujemy z jej wykorzystania. W takich miejscach końcówki kabli powinny być zabezpieczone izolacją lub też najlepiej koszulkami termokurczliwymi, a przewody elektryczne powinny zostać odłączone w puszcze (odgałęźniku), od której są wyprowadzone.