Profesjonalne wypiekanie chleba w zakładzie piekarniczym w dużej mierze zależy nie tylko od sposobu wykonania produktu oraz rodzaju i jakości użytych składników, ale także od tego, w jakim piecu zostaje przygotowywane pieczywo. Wypiekanie chleba najczęściej odbywa się w dwóch rodzajach pieców – obrotowych (czyli konwekcyjnych) oraz półkowych (czyli wsadowych). Coraz większą popularnością cieszą się piece obrotowe, które pozwalają na równomierne ogrzanie każdej strony wypieku oraz nabranie przez nie odpowiedniej barwy.
Piec obrotowy idealnie sprawdza się do wypieku bułek, ciast oraz innych wyrobów cukierniczych. Dzięki zastosowaniu mechanizmu konwekcji polegającej na równomiernym oraz ukierunkowanym obiegu ciepłego powietrza i pary, wyroby piekarnicze oraz cukiernicze zostają ogrzane równomiernie, barwa jest zrównoważona, a skórka wypieków chrupiąca. Dobrej jakości piec obrotowy piekarniczy jest wykonany ze stali nierdzewnej oraz posiada rozbudowany wymiennik ciepła, który w prosty sposób pozwala na wypiekanie pieczywa różnego rodzaju. Powinien także posiadać:
– wskaźniki czasu pieczenia oraz temperatury,
– odpowiedniej wielkości drzwi ze stabilnym uchwytem,
– system blokujący drzwi (najlepiej umieszczony w dwóch punktach),
– przynajmniej dwa sposoby sterowania.
Korzystanie z pieca tego typu jest bardzo proste oraz intuicyjne. Produkt przed pieczeniem należy umieścić na wózku piekarniczym, który się obraca. Następnie wkłada się go do komory, która dzięki turbinie zostaje ogrzana do odpowiedniej temperatury. Turbina ma także za zadanie rozprowadzać gorące powietrze w równomierny sposób.