Jak wybierać ramy do obrazów?

Życie i człowiek
wiedza-codzienna
Jak wybierać ramy do obrazów?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W każdym domu oprócz mebli powinny się znajdować również liczne elementy dekoracyjne, nadające oryginalności i charakteru poszczególnym wnętrzom. Doskonałym przykładem tego typu ozdób są obrazy – czy to w formie fotografii rodzinnych, czy też dzieł sztuki (reprodukcji lub oryginałów). Aby właściwie je wyeksponować, warto je oprawić w efektowne ramy. Można je kupić bez większego problemu w internecie np. na https://ipicasso.pl/ramy-do-obrazow albo w wielu różnych sklepach stacjonarnych – np. w marketach budowlanych czy salonach fotograficznych. 

Obramowanie musi współgrać z wnętrzem

Wszystkie osoby gromadzące w swoich domach obrazy w różnej formie powinny oprawić je w efektowne ramy. Najlepiej takie, które będą idealnie korespondowały ze stylistyką danego wnętrza, a zwłaszcza kolorem ścian. Jeśli są one białe, to wówczas zdecydujmy się na oprawę pozłacaną lub metalową, która doskonale będzie się odznaczać na jasnym tle.

Z kolei w sytuacji, gdy ściany są pomalowane na bardziej żywe barwy (czerwień, zieleń, błękit itp.), znacznie lepszym rozwiązaniem jest drewniana oprawa, prosta i niezbyt ozdobna. Wybierając ramy do obrazów, należy się również kierować charakterem samego dzieła, czyli tym, co zostało ukazane na płótnie lub innym materiale:

– sceny batalistyczne i wizerunki znanych osobistości – najlepiej prezentują się w ramach bogato zdobionych i pozłacanych

– martwe natury, różnorodne pejzaże oraz scenki rodzajowe – w tym przypadku sprawdzi się drewniana oprawa (ewentualnie z delikatnymi złoceniami)

– dzieła współczesne (np. geometryczne wzory) – doskonałym wyborem są proste ramy z drewna, które nie przykuwają uwagi

– sceny z dominacją barw zimnych albo ciepłych – oprawa powinna być utrzymana w podobnej tonacji kolorystycznej

Innym istotnym parametrem jest także wielkość obrazu. Dzieła małe pod względem rozmiaru (np. ikony) wymagają szerokiego obramowania, które je wspaniale optycznie powiększy. Z kolei duże dzieła, zajmujące znaczną część ściany, należy oprawić w ramę cieńszą, tak aby nie potęgować ich monumentalności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Siatka cięto-ciągniona  – czy jest potrzebna na produkcji?
Siatka cięto-ciągniona – czy jest potrzebna na produkcji?
Współcześnie rozwój branży budowlanej oraz poszczególnych gałęzi przemysłu jest bardzo dynamiczny. Tym samym powstają bardzo innowacyjne i nowoczesne materiały, które […]