Jak urządzić dom w stylu rustykalnym?

Dom i ogród
wiedza-codzienna
Jak urządzić dom w stylu rustykalnym?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Styl rustykalny staje się coraz bardziej popularny w dziedzinie aranżacji wnętrz. Jego naczelna zasada głosi, że ma być wygodnie, ale jednocześnie swojsko, bardzo przyjaźnie, a przede wszystkim jak najbliżej przyrody. Podstawą są zatem w tym przypadku naturalne materiały, proste w designie i funkcjonalne sprzęty, postarzane meble wykonane głównie z drewna, a także nieskomplikowane wzornictwo. Oczywiście zaleca się przy tym umiar, tak aby nie popaść w przesadę i nie zamienić całego domu w skansen. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jak urządzić poszczególne pomieszczenia – salon, kuchnię, sypialnię, jadalnię oraz łazienkę. 

Podstawowe zasady aranżacji

Dom urządzony w stylu rustykalnym musi w pewnym stopniu nawiązywać do starych, wiejskich chat. Podłoga powinna być zrobiona z szerokich desek (najlepiej świerkowych lub dębowych) i wyglądać estetycznie. Taka nawierzchnia doskonale bowiem izoluje budynek, a na dodatek ociepla optycznie wnętrza. W ogólnym wystroju nie może zabraknąć naturalnego kamienia, pozyskanego prosto z łąki lub pola. Jeśli nie mamy do niego dostępu, to alternatywą są terakotowe, stylizowane na kamień lub cegłę płytki. Wymienione elementy przyciągają uwagę i w znacznym stopniu dodają pomieszczeniom elegancji. Wyróżnikiem stylu rustykalnego są też w całości drewniane krokwie, stropy oraz drzwi i okna. Znakomicie prezentują się we wnętrzach zwłaszcza drzwi przesuwne sosnowe z wyraźnymi sękami, zbite z litych desek i wykończone czarnymi wkrętami. Można je kupić np. w tym sklepie internetowym: https://www.jurpol-meble.pl/drzwi-przesuwne-nascienne-drewniane-rust-100/.

Pozostałe charakterystyczne elementy dla omawianego stylu to: żeliwny piec zwany potocznie kozą (posiadający wybitnie wiejski rodowód), rzeźbiona ława z masywnymi krzesłami stojącymi po bokach, meble drewniane z licznymi blatami, półkami oraz szufladami (bielone, stylizowane, przecierane itp.), wiklinowe dekoracje (lekkie, a przy tym wystarczająco oryginalne), świeże kwiaty zerwane prosto z łąki i umieszczone w wiklinowych wazonach (np. rumianki, nagietki, kaczeńce czy maki), tapicerowane tkaniną kanapy oraz fotele (ogólnie meble wypoczynkowe), ludowe akcenty (serwety, makatki), a także tekstylia o zgrzebnej fakturze, czyli firany, poszewki poduszek, koce i pledy z lnu, ewentualnie wełny i bawełny. Dodajmy, że pożądana jest jasna kolorystyka, idealnie komponująca się z drewnem – biel, beż, ecru, pastele oraz delikatny brąz.

Zalecane rozwiązania w poszczególnych wnętrzach

Najważniejszym miejscem w każdym domu jest salon, będący oazą spokoju i głównym centrum przyjmowania gości. Styl rustykalny sprawdzi się tutaj wprost znakomicie, ponieważ pomoże wykreować przytulną i ciepłą atmosferę. W tym przypadku godne polecenia elementy wystroju to przede wszystkim wygodna kanapa i dwa fotele obite grubymi tkaninami, a także stół i komoda z naturalnego drewna. Na stole warto umieścić lniany obrus i ażurowe serwety, na komodzie postawić polne kwiaty w formie ciętej i bukietowej, natomiast na podłodze położyć miękki dywan ze sztucznego futerka. Zaleca się ponadto, aby ściany były wyłożone surową cegłą lub płytkami ją imitującymi, a oprawy oświetleniowe wykonane z metalu (m.in. kute żyrandole, lampy sufitowe w kształcie klatek dla ptaków, kinkiety z abażurowym kloszem itp.). Pamiętajmy również o stylowych świecznikach. Oto zasady dotyczące aranżacji innych pomieszczeń:

Kuchnia – jest swoistym sercem domu i miejscem, w którym przygotowuje się posiłki. Podstawą powinny być tutaj szafki w całości drewniane lub przynajmniej z drewnianymi frontami. Blaty mogą być zaś stworzone z kamienia. Jeśli przestrzeń na to pozwala, warto umieścić we wnętrzu witrynę z naczyniami ceramicznymi, a na ścianie zawiesić listwę z metalowymi haczykami na kubki. Z pewnością nie może zabraknąć ziół w doniczkach, żeliwnych garnków i patelni, a także szklanych słoików z przyprawami.

 Jadalnia – jest to miejsce, w którym spożywa się posiłki. Na pierwszym planie należy ustawić duży stół lub ławę z drewna oraz ławki wyłożone miękkimi poduszkami, ewentualnie sztucznym futrem. Do tego dochodzą takie elementy, jak: lniany obrus, naczynia z gliny z wytłoczonymi motywami roślinnymi oraz misy z owocami. 

Sypialnia – tutaj niezbędne jest sporej wielkości łóżko z rzeźbionymi detalami i postarzana szafa z rozwieranymi na oścież drzwiami. Inne pożądane akcenty w wystroju to m.in. liczne tekstylia (poduszki, miękkie koce, pledy), puszysty dywanik na podłodze, lampka nocna z abażurem, drewniana skrzynia stojąca w roku pomieszczenia i marszczone zasłony w oknach. Na ścianie można z powodzeniem zawiesić tzw. monidło, czyli obraz namalowany na podstawie zdjęcia ślubnego. 

Łazienka – w tym specyficznym wnętrzu musi się bezwzględnie znaleźć posadzka z naturalnego kamienia, wanna wolno stojąca (solidna, osadzona na grubych, stalowych nogach), umywalka w kształcie misy, a także drewniana witryna przeznaczona do przechowywania ręczników. Oprócz tego warto zadbać o kute oprawy oświetleniowe i koronkowe zazdrostki w oknie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na co zwrócić uwagę podczas przygotowań do zaręczyn?
Na co zwrócić uwagę podczas przygotowań do zaręczyn?
Taka okazja, jak zaręczyny wymaga wyjątkowej oprawy. Liczy się każdy, nawet najmniejszy detal. W końcu ten dzień ma zostać w […]