Zawilgocenie budynków niekorzystnie wpływa na ich żywotność, może także prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Jedynym skutecznym rozwiązaniem na pozbycie się wilgoci znajdującej się w murach jest skorzystanie z pomocy specjalistów od osuszania budynków. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele firm świadczących tego rodzaju usługi, więc znalezienie fachowca w tej dziedzinie nie powinno stanowić problemu. Przykładowo osoby mieszkające na południu kraju powinny szukać w internecie lub gazetach ogłoszeń o treści osuszanie murów podkarpacie posiada ich dość sporo.
Jedną z często stosowanych metod osuszania pomieszczeń jest ich nagrzewanie. W wyniku nagrzewania murów zawarta w nich woda odparowuje. Podobny efekt można uzyskać, wykorzystując działanie fal mikrofalowych. Osuszanie mikrofalowe działa dogłębnie, jednak jest dosyć drogie. Zdecydowanie tańsze jest zastosowanie metody absorpcyjnej. W tym przypadku wilgoć zostaje pochłonięta przez specjalne wkłady z żelem silikonowym lub chlorkiem litu.
Wymienione wyżej metody osuszania budynków mają charakter nieinwazyjny. W niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie sposobów inwazyjnych. Do takich należy iniekcja krystaliczna lub termiczna. Iniekcja krystaliczna polega na wywierceniu w zawilgoconym murze otworów, do których wpuszcza się specjalnie przygotowany preparat. Preparat ten podczas kontaktu z wodą ulega krystalizacji. W jej wyniku powstaje skuteczna bariera dla dalszego przenikania wody.
Metodę tę stosuje się głównie od osuszania fundamentów. W przypadku iniekcji termicznej w wywiercone otwory wtłaczany jest strumień gorącego powietrza, który osusza mur. Następnie otwory wypełnia się żywicą silikonową, tworzącą skuteczną barierę przeciwwilgociową. O zaletach osuszania można przeczytać na http://kaiser-one.pl/osuszanie-budynkow-dolny-slask/.