Ból menstruacyjny to dolegliwość, na którą skarżą się zwłaszcza dziewczęta oraz młode kobiety. Główne objawy to w tym przypadku nudności, skurcze, biegunka, a nierzadko też obfite krwawienie z pochwy. W celu ich złagodzenia, należy stosować zarówno leczenie farmakologiczne, jak i domowe sposoby, przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Nie można też oczywiście zapominać o higienie osobistej, stosując w tym celu odpowiednie środki. Jeśli chodzi o podpaski, tampony czy kubeczki menstruacyjne w sklepie dostaniemy je za niewielkie pieniądze, a znacznie ułatwią nam funkcjonowanie.
Sposobów na złagodzenie bólu menstruacyjnego jest co najmniej kilka, ale najbardziej skuteczne są leki przeciwbólowe, które zawierają w składzie paracetamol. Warto też zaopatrzyć się w specjalne leki przeciwskurczowe i przeciwzapalne – doskonałym przykładem jest choćby popularny ibuprofen. Należy jedynie przestrzegać zasad dawkowania, gdyż nadmiar powoduje nierzadko skutki uboczne, m.in. alergię. Nie zaleca się natomiast stosowania aspiryny, bo ze względu na swoje właściwości rozrzedzające może ona wywoływać obfite krwawienia. Jeśli do nich dojdzie, wykorzystajmy w celu zatamowania krwi np. podpaski dostępne na https://gentleday.pl/. Jeszcze bardziej skuteczną alternatywą są tampony oraz kubeczki menstruacyjne.
Przy wyjątkowo silnym bólu doskonale sprawdza się tabletka antykoncepcyjna, która działa w ten sposób, że zatrzymuje owulację i niweluje poziom tzw. hormonu prostaglandyny. Można też spróbować zastosować domowe metody na złagodzenie bólu. Zaliczamy do nich m.in. kąpiel w wodzie z dodatkiem olejku do aromaterapii, gorący kompres na brzuch (ciepło działa bowiem uspokajająco oraz przeciwzapalnie), spacer (lub inną formę aktywności ruchowej), medytację czy picie naparów ziołowych (mięta, rumianek itp.).