Żyjemy w czasach elektrycznej rewolucji. Zewsząd otaczają nas silniki elektryczne. Eksperci są zdania, że wykorzystanie takich jednostek pomoże nam zmniejszyć ilość dwutlenku węgla przedostającego się do atmosfery. A przecież doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że ochrona środowiska naturalnego jest niezwykle istotna.
Tę zależność najłatwiej będzie wyjaśnić na podstawie samochodów wykorzystujących silniki elektryczne. W jednostkach benzynowych lub wysokoprężnych dwutlenek węgla jest wytwarzany przez cały czas, ponieważ do jazdy niezbędne jest spalanie paliwa. Samochody wykorzystujące silnik elektryczny wytwarzają CO2 podczas ładowania. Konkretniej mówiąc, szkodliwe substancje są wytwarzane przez elektrownie, które dostarczają prąd.
Mimo wszystko, jazda samochodami elektrycznymi zmniejsza emisję dwutlenku węgla, a ponadto wyprowadza spaliny z miast i koncentruje je w elektrowniach, które wydzielają szkodliwe cząstki z dala od ludzi. Poza motoryzacja często produkowane są silniki elektryczne z reduktorem. Są one wykorzystywane w produkowaniu żywności, górnictwie, recyklingu, oczyszczalniach ścieków, a nawet w transporcie. Całą ofertę tego typu silników można znaleźć na stronie https://sempolska.com.pl/oferta/motoreduktory-walcowe-keb-3-2.
Przemysł silników elektrycznych rozwinął się do tego stopnia, że powstało wiele ich rodzajów. Jednym z najciekawszych jest silnik elektryczny asynchroniczny, zwany również indukcyjnym. Zmienia on energię elektryczną w mechaniczną za pomocą wirnika i pola magnetycznego, a zastosowanie swoje znajduje między innymi w trolejbusach, tramwajach i elektrycznych pojazdach kolejowych. Innym rodzajem jest silnik elektryczny klatkowy, który jest wykorzystywany z powodu niskiego kosztu produkcji. Są również silniki synchroniczne z prądem przemiennym, które ze względu na konstrukcję wykorzystuje się w maszynach z bardzo dużą mocą, na przykład w hydrogeneratorach.