Jak dopasować meble do stylu salonu?

Dom i ogród
wiedza-codzienna
Jak dopasować meble do stylu salonu?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Współczesne salony bardzo się od siebie różnią. Niektóre urządzono w klasycznym duchu, są wypełnione bibelotami i masywnymi drewnianymi meblami. Inne mają zdecydowanie bardziej minimalistyczny charakter, próżno szukać w nich nadmiaru dodatków czy miękkich tkanin. Gdzieś po środku znajdują się jeszcze salony skandynawskie, rustykalne i eklektyczne. Tak wiele pomysłów pozwala każdemu urządzić pokój dzienny dokładnie tak, jak chce. Jeszcze przed podjęciem decyzji, dobrze jednak przyjrzeć się wyposażeniu typowemu konkretnym stylom.

Meble w klasycznym wydaniu

Tradycyjne meble to podstawa klasycznych aranżacji. Można je poznać po masywnej konstrukcji z litego drewna, łagodnych orientalnych kształtach i licznych zdobieniach. Urządzone z ich pomocą wnętrze nawiązuje do minionych epok, idealnie sprawdzi się w mieszkaniu w kamienicy lub starym dworku. Zaletą stylu klasycznego jest komfortowe wyposażenie, stanowiące kwintesencję ciepłej, domowej atmosfery. Nie przypadnie on jednak do gustu osobom nieprzepadającym za ciemnymi aranżacjami i sporą liczbą dodatków. W tej stylistyce meble stanowią jedynie bazę, uzupełnianą następnie różnego rodzaju ozdobnikami. W nieco uwspółcześnionej wersji wykorzystuje się jaśniejszą kolorystykę mebli, ale wciąż wymagają one oprawy w postaci ciemnych ścian. Dobrze prezentuje się tu odsłonięta cegła. Styl klasyczny jest elegancki i ponadczasowy. Można go ożywić za pomocą samodzielnie wykonanych dodatków, a nawet mebli. Przykładowo wystarczy bogato zdobiony materiał, by stworzyć pufę lub poduszkę z wypełniaczem styropianowym. Własnoręcznie zrobione dodatki uczynią aranżację ciekawszą, bardziej osobistą i niepowtarzalną. Do takiej produkcji warto włączyć całą rodzinę.

Wyposażenie nowoczesnych wnętrz 

Nowoczesne aranżacje to przede wszystkim jasne barwy, otwarte przestrzenie i duże przeszklenia. W takim otoczeniu najlepiej prezentują się białe i szare meble wypoczynkowe. Kanapy i fotele nie są tak masywne, jak w stylu klasycznym. Za ich lżejszy odbiór odpowiadają stonowane kolory, a także cienkie nóżki i proste zagłówki. Komody oraz szafy nie muszą stanowić zestawu, choć mimo wszystko większość aranżujących decyduje się na wykorzystanie elementów z tej samej kolekcji. Producenci mebli modułowych pozwalają jednak na swobodne łączenie wybranych części, przez co wyposażenie jest dopasowane do wielkości i przeznaczenia wnętrz. Zyskuje na tym funkcjonalność, stanowiąca jeden z priorytetów współczesnej aranżacji. W stylu nowoczesnym ceniona jest oryginalność, z powodzeniem sprawdza się rękodzieło oraz pamiątki przywożone z podróży. Aranżacje powinny być jedyne w swoim rodzaju. Odchodzi się natomiast od powielania stron z katalogów wnętrzarskich. Chyba w żadnym innym stylu tak bardzo nie ceni się dodatków. Zapewne dlatego, że w pomieszczeniach minimalistycznych nie ma dla nich zbyt wiele miejsca. Rolę tę czasami pełnią oryginalne meble, począwszy od ecopuf w krzykliwym kolorze, aż po wielopoziomowe stoliki kawowe.

Kompromisowe wnętrza skandynawskie

Stylistyka skandynawska jest odpowiedzią na ograniczoną ilość dziennego światła na północy Europy. Tamtejsi mieszkańcy tworzą wnętrza z dużymi oknami, a ich aranżacje są bazują na jasnych barwach. Styl skandynawski nie jest tak surowy jak typowy minimalizm, wypełniają go miękkie tkaniny i naturalne materiały. Wszystko to sprawia, że idealnie sprawdza się w domowej przestrzeni. Wnętrza sprzyjają wypoczynkowi, ale dodają też energii do działania. Wszechobecną biel przełamuje się dodatkami w pastelowych barwach. Są one jednak bardzo sporadyczne, Skandynawom nie przeszkadza łączenie mebli, ścian, a nawet parkietu w tym kolorze. W białych wnętrzach jest jaśniej, a przez to przyjemniej gdy na zewnątrz panują nieprzerwane ciemności. W omawianym stylu chętnie stosuje się aranżacje monochromatyczne, z wykorzystaniem różnych odcieni tej samej barwy. Na popularność wnętrz skandynawskich wpływa ich stopniowe ewoluowanie i dostosowywanie do oczekiwań użytkowników. Pozostawia on spore pole do działania, głównie w zakresie łączenia materiałów, motywów i kształtów.

W wiejskim klimacie

Aranżacje rustykalne przywołują na myśl dawne wiejskie dworki. Także dzisiaj z powodzeniem stosowane są w wakacyjnych nieruchomościach, a nawet miejskich domach. Styl rustykalny opiera się na spokojnej kolorystyce, która jednak nie musi sprowadzać się do bieli i szarości. Sporo tu naturalnych kolorów drewna, kamienia i cegieł. Wnętrza są ciepłe w odbiorze, wypełnione klasycznym parkietem, drewnianymi i kutymi meblami oraz licznymi dodatkami. Wiejskie inspiracje sprawdzają się przede wszystkim w kuchni i salonie. Z pomocą kwiatowych motywów uda się je zaadaptować do sypialni, a nawet łazienki. Jeżeli nie ma się starych mebli, warto poszukać modeli sztucznie postarzanych lub wybrać się na targ staroci. Styl rustykalny łączy proste formy wyposażenia z ciepłą kolorystyką i licznymi ozdobnikami. Bez względu na region, pasuje do obiektów działających w ramach agroturystyki. Jest idealny do aranżowania domków letniskowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Z jakimi sprawami można zgłaszać się do adwokatów?
Z jakimi sprawami można zgłaszać się do adwokatów?
Dzisiaj ludzie zgłaszają się do adwokatów z najróżniejszymi problemami. Bardzo często spotykanymi sprawami są te o podział majątku. Najczęściej mamy […]