Łazienka jest przestrzenią w której sprzątanie odgrywa ważną rolę i trzeba je wykonywać często. Pozwala to nie tylko utrzymać kwestie estetyczne, ale też chronić zdrowie domowników przed drobnoustrojami. Powierzchnie poszczególnych sprzętów w tym pomieszczeniu różnią się od siebie i wymagają uważnej pielęgnacji. Jak zabrać się za ich czyszczenie?
Wśród największych sprzętów w łazience, dominują przedmioty wykonane z ceramiki, które są dość proste względem czyszczenia. Z uwagi na to, że takie powierzchnie są podatne na zarysowania, należy stosować raczej łagodne detergenty lub środki domowe, takie jak roztwór wody z płynem do mycia, a w przypadku osadu z kamienia, można sięgnąć po sodę. Do samej pielęgnacji warto używać miękkich gąbek oraz ścierek, a dla uzyskania efektu połysku, można wypolerować na końcu powłokę bawełnianą szmatką.
Wyjątkiem jest muszla klozetowa, która wymaga wykorzystania mocniejszego płynu bądź żelu antybakteryjnego. Oprócz tego kabiny prysznicowe posiadają zwykle szklane ścianki, które można myć specjalnymi środkami do tych elementów łazienki lub preparatami przeznaczonymi do szyb i luster. W kontekście powierzchni ceramicznych oraz szklanych dobrze jest wybierać sprzęty, które posiadają dodatkową powłokę ochronną, która ułatwia pozbywanie się zanieczyszczeń.
Istotną kwestią jest dbanie o czystość mniejszych elementów armatury łazienkowej, więc trzeba pamiętać o kolumnach w prysznicu czy bateriach łazienkowych. Są to przeważnie powierzchnie stalowe, często chromowane. Z tego względu nie powinno się do nich wykorzystywać mocnych, chemicznych środków, a także twardych gąbek czy metalowych drapaków. Najlepiej sprawdza się delikatna ściereczka lub miękka część gąbki oraz płyn do mycia naczyń. W przypadku tych części konieczne jest dokładne opłukanie ich wodą oraz wytarcie do sucha, gdyż w przeciwnym razie powstaną mało estetyczne zacieki.