Psychoterapia wymaga zaangażowania, czyli poświęcenia cennego czasu, energii, a często też środków finansowych, gdyż dostęp do w pełni bezpłatnej terapii jest mocno ograniczony. Wielu ludzi na myśl o wielomiesięcznych wizytach w gabinecie specjalisty i konieczności zwierzania się z prywatnych spraw nie podejmuje wyzwania. Zdarza się również, że po kilku rozmowach ktoś rezygnuje, bo nie odczuwa natychmiastowej poprawy. Wiele zależy od samego lekarza, jego postawy i kompetencji. Jeśli zależy nam, aby był to naprawdę dobry psycholog Poznań jest miastem, w którym z pewnością takiego znajdziemy.
Terapia w gabinecie psychologa lub psychoterapeuty jest zazwyczaj długotrwałym procesem, który prowadzi do głębokich zmian zarówno w doświadczaniu, jak i funkcjonowaniu danej osoby. Wymaga to jednak dużego zaangażowania i czasu. Pamiętajmy, że specjalista pomimo najszczerszych chęci nie jest w stanie przyspieszyć pojawiania się pożądanych zmian w życiu swojego pacjenta. Jeśli chodzi o częstotliwość sesji, to wszystko zależy w dużej mierze od skali problemu oraz postawionej diagnozy. Przeważnie spotkania odbywają się raz w tygodniu, ale czasem też i dwa razy. Ogólna zasada głosi, że zbyt duże rozrzedzenie wpływa na obniżenie skuteczności całej terapii.
Trzeba wziąć również pod uwagę fakt, że w przypadku niektórych rodzajów dolegliwości bardziej korzystne są jeszcze częstsze wizyty w gabinecie – nawet pięć razy w tygodniu. Częstotliwość spotkań jest zawsze ustalana z lekarzem w trakcie pierwszej rozmowy, choć po jakimś czasie może oczywiście ulec zmianie. Jeśli np. czujemy, że przysłuży nam się terapia małżeńska Poznań jest miejscem, gdzie pracuje wielu specjalistów przyjmujących pary regularnie, a nierzadko nawet codziennie.