Znajdujące się w każdym domu instalacje hydrauliczne można podzielić na dwa główne typy: instalację wodną oraz instalację grzewczą (instalację wodną można zamiennie nazywać instalacją wodociągową). Są to układy połączonych ze sobą urządzeń, przewodów oraz armatury, których zadaniem jest zaopatrzyć w określonej kolejności wybrane pomieszczenia w wodę oraz ich ogrzanie. W związku z tym powstaje pytanie, z czego powinna się składać podstawowa instalacja hydrauliczna.
W mowie potocznej, w odniesieniu do instalacji hydraulicznej, często można się spotkać z określeniem: pion lub poziom. Fachowa terminologia uwzględnia jednak trzy podstawowe elementy: przewody pionowe (piony), przewody rozdzielcze (poziomy) oraz odgałęzienia (instalacje wodne) lub rozprowadzenia (instalacje grzewcze).
Poziomy, czyli przewody rozdzielcze można montować według dwóch metod: przy rozdziale dolnym oraz górnym. W pierwszym przypadku montaż wykonywany jest przy suficie piwnicy, a w drugim- przy podłodze poddasza. Podział górny wskazuje, że posiadamy zbiorniki z ciepłą i zimną wodą znajdujące się na poddaszu. Z takich zbiorników woda transportowana jest do naszych kranów przy pomocy samej grawitacji. Instalacja dolna sugeruje, że w rurach znajduje się pewne ciśnienie wypychające wodę ku górze. W ramach instalacji dostępne są także rury precyzyjne, które stosowane są w układach hydrauliki siłowej w celach przenoszenia mocy i sterowania. Do ich montażu niezbędne są specjalne łączniki rurowe.