Płyty DVD są z nami od 1995 roku i, mimo silnej konkurencji ze strony nowszych nośników, nie zanosi się na to, że pożegnamy się z nimi w najbliższym czasie. Podobnie jak w przypadku bliźniaczym im płyt CD, każdy z nas miał z nimi kontakt. Są uniwersalne, wszechstronne i zaskakująco wytrzymałe, jak na ich formę. Wykorzystują ulepszone rozwiązania zastosowane w płytach CD i choć początkowo przeznaczone były do zapisu filmów, obecnie stosuje się je do prawie każdego rodzaju danych. Mają pojemność od prawie 5 GB, aż do ponad 17 GB.
Zgodnie z pierwotnym założeniem, najczęściej zapisuje się na nich filmy; niegasnącą popularność tego rozwiązania wciąż wykorzystuje wiele sklepów – bogatą filmotekę można znaleźć na przykład tutaj: https://merlin.pl/catalog/filmy-m10404223/. Ponadto, płyty DVD dalej są podstawowym nośnikiem dla wielu konsol do gier. Całe rzesze entuzjastów gier wolą kolekcjonować swoje tytuły na półkach, pełnych barwnych pudełek z płytami, niż korzystać z wbudowanej pamięci, czy chmury.
DVD świetnie sprawdza się także jako długotrwałe archiwum; każdy pamięta widok domowo wypalonej płyty, podpisanej czarnym markerem. Często wykorzystuje się je do zapisu nagrań z monitoringu, z uwagi na ich świetny stosunek pojemności danych do wielkości, wagi i ceny. Gwarantują bardzo dobrą trwałość i jakość zapisanych na nich danych. Można spodziewać się też, że większość nowoczesnych urządzeń, typu odtwarzacz, czy radio samochodowe, jest z nimi kompatybilna.