Klasyczne książki papierowe wciąż cieszą się ogromną popularnością, mimo zwiększającej się mody na e-booki. Aby zachęcić czytelników do zakupu tradycyjnej wersji, warto postawić na jakościowe okładki. Jakie wyróżniamy ich rodzaje? Czym się od siebie różnią?
Współczesny rynek wydawniczy oferuje trzy rodzaje opraw książkowych. Pierwszą z nich jest oprawa twarda, która znajduje zastosowanie przede wszystkim przy większych publikacjach. Dostępna jest zarówno w formie szytej, jak i klejonej. Produkuje się ją z tektury litej, natomiast wydawnictwa bardziej ekskluzywne proponują częściowo płócienne oprawy. W obiegowej opinii ta wersja właśnie kojarzy się z prestiżem i wytrzymałością.
Jej przeciwieństwem jest oprawa miękka, która jest mniej elegancka, ale za to bardziej użytkowa. Produkowana jest z papieru powlekanego, kartonu lub z materiału PCV. W tym wypadku również wyróżnia się oprawę szytą, klejoną, a także szyto-klejoną. Dostępna jest także oprawa zeszytowa, która sprawdza się w przypadku niewielkich publikacji. Jest jednocześnie jedną z najtańszych opcji. Łączona jest za pomocą zszywek oczkowych lub prostych.
Ostatnią jest oprawa spiralna, która stosowana jest najczęściej przy druku kalendarzy i notatników. Cechuje się dobrze znanymi spiralami, które łączą obie części okładki. Produkowana jest zwykle z tworzywa sztucznego. Decydując się na wydruk, warto korzystać z profesjonalnej oferty, którą można znaleźć na stronie takiej jak: https://totem.com.pl/oferta.