Diagnostyka konstrukcji – jak ją przeprowadzić?

Budowanie
wiedza-codzienna
Diagnostyka konstrukcji – jak ją przeprowadzić?
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Badania nieniszczące są najlepszym sposobem na ocenę danej konstrukcji, zarówno na etapie produkcji, jak i w czasie eksploatacji. Istnieje wiele metod diagnostycznych, które są dopasowywane do konkretnego materiału. Najprostsze techniki badawcze pozwalają na wykrycie wad w obrębie konstrukcji w ciągu kilku minut. Niekiedy jest jednak konieczne przeprowadzenie dokładnej analizy z użyciem fal ultradźwiękowych czy termowizji.

Które badania nieniszczące są najczęściej stosowane?

Badania NDT pozwalają uzyskać dokładną ocenę danej konstrukcji. Stosuje się je w czasie produkcji, w celu wyeliminowania wad materiałowych. Dzięki oględzinom można wykryć porowatość, pęknięcia, nieciągłość powierzchni, czy rozwarstwienia. Najczęściej wykorzystuje się metodę wizualną. Dla większej dokładności warto jednak przeprowadzić badania penetracyjne. Polegają one na obserwacji wnikającej w głąb konstrukcji cieczy. Test przeprowadza się na odpowiednio wyczyszczonej, gładkiej powierzchni. Podczas badania penetrant jest naniesiony na materiał wraz z warstwą wywoływacza. W efekcie tej analizy można zauważyć wszelkie powierzchniowe wady danej konstrukcji. Uzyskanie dokładnych i wiarygodnych wyników wymaga najczęściej połączenia przynajmniej dwóch metod badawczych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dekoracje do restauracji w stylu retro
Dekoracje do restauracji w stylu retro
O sukcesie restauracji w dzisiejszych czasach nie przesądzają wyłącznie wyśmienite potrawy, które są w niej serwowane. Oprócz profesjonalnej obsługi i […]