Olej silnikowy w Twoim samochodzie ma za zadanie smarować i chronić silnik przed zużyciem, zniszczeniem i korozją. Ponadto chłodzi silnik, usuwa zanieczyszczenia z wewnętrznych części silnika i utrzymuje je w czystości.
Wybierając olej silnikowy, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy:
Różne silniki wymagają różnych rodzajów olejów. Na przykład, samochody z silnikami z turbodoładowaniem lub doładowaniem wymagają syntetycznego oleju silnikowego. Z drugiej strony, jeśli jeździsz silnikiem, który wykorzystuje bezpośredni wtrysk (DI), wtedy będziesz potrzebował oleju o niskiej lepkości. To samo dotyczy pojazdów wykorzystujących zaawansowane technologie silnikowe, takie jak wtrysk bezpośredni i zmienne fazy rozrządu. Wiele z tych silników wymaga oleju syntetycznego, ponieważ jest on lepiej odporny na awarie i zapobiega zużyciu. Dobrej jakości olej syntetyczny do Twojego samochodu znajdziesz przykładowo na stronie https://liquimoly.sklep.pl/85-olej-silnikowy-do-samochodu.
Lepkość odnosi się do tego, jak gęsty lub cienki jest olej. Istnieje kilka rodzajów klas lepkości, które wahają się od 0W-20W do 10W-30W w zależności od tego, jak zimny jest Twój klimat. Niższe liczby oznaczają rzadszą lepkość, podczas gdy wyższe liczby oznaczają grubszą. Na przykład, 10W-30W oznacza, że ma lepkość pomiędzy olejami 10W i 30W – około 15 cSt w 100°C (212°F).
To skrót od American Petroleum Institute i jest to standard, który muszą spełniać wszystkie oleje samochodowe, zanim będą mogły być sprzedawane jako takie pod swoją marką. API jest odpowiedzialne za testowanie i ocenianie jakości olejów, a robią to poprzez wykonywanie na nich szeregu testów. Prowadzą również stałe badania w celu poprawy standardów.