Kupno używanego samochodu wiąże się z różnymi formalnościami, które musimy dokonać. Począwszy od sporządzenia i podpisania umowy kupna-sprzedaży ze sprzedającym, poprzez wypełnienie dokumentów urzędowych. Podpowiadamy, co należy zrobić po zakupie auta.
Przede wszystkim zaczynamy od rejestracji pojazdu. Dokonamy tego w Wydziale Komunikacji właściwego starostwa – ze względu na miejsce zamieszkania nabywcy auta. Jeżeli do tej pory poprzedni właściciel również zamieszkał obszar tego samego starostwa, nie mamy potrzeby wymiany tablic rejestracyjnych. Obowiązkowe będzie jednak wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego. Na miejscu pobrany zostanie od nas także podatek od czynności cywilnoprawnych, w związku z zawarciem umowy kupna-sprzedaży. Na rejestrację samochodu mamy 14 dni od daty zawarcia umowy. Niezbędna będzie umowa kupna sprzedaży i karta pojazdu.
To, o czym warto pamiętać, to ubezpieczenie auta. Choć po sprzedaży samochodu polisa OC przechodzi również na nowego nabywcę, warto uaktualnić dane w ubezpieczalni. Sprzedający ma 30 dni na zgłoszenie faktu sprzedaży. Niekiedy część sprzedawców sprzedaje samochód wraz z ubezpieczeniem OC. Wówczas mamy możliwość czasami nawet kilkumiesięcznego spokoju bez konieczności wykupu ubezpieczenia. Po zawarciu umowy sprzedaży wszelkie roszczenia z tytułu ubezpieczenia nie będą obejmowały już poprzedniego właściciela. Czasami, sprzedający chcąc uzyskać częściowy zwrot za zapłacone OC, namawiają nowego właściciela do rezygnacji z dotychczas opłaconego ubezpieczenia.
Należy wiedzieć, że ubezpieczenie auta automatycznie przechodzi tylko jednorazowo. W kolejnych latach należy osobiście przedłużyć polisę, którą nabyliśmy od innego właściciela. Istnieje wiele firm, które pomogą w załatwieniu odpowiedniego ubezpieczenia. Jedną z nich jest np. https://ajbfinance.pl/.