Fermentor można spotkać także pod nazwą fermentator oraz bioreaktor. Naczynie lub zbiornik, w którym odbywa się fermentacja piwa. Pozwala on na prowadzenie procesów mikrobiologicznych oraz enzymatycznych. Kontroluje on proces produkcji, jego pomiar, a także regulację parametrów najczęściej w warunkach największego ograniczenia lub też wyeliminowania wszystkich możliwych zakażeń. Fermentory posiadają w sobie beztlenowy osad i błonę biologiczną, która wytwarza w początkowej fazie oczyszczone ścieki oraz biogazy. Wykorzystujemy je np. do ogrzewania budynków oczyszczalnie ścieków.
Niestety fermentor może posiadać wady z których nie zawsze można być zadowolonym. A mianowicie posiadają dużą wrażliwość na odczyn i temperatur oraz niewystarczające oczyszczenie zanieczyszczeń.
Jak działa fermentor (bioreaktor)?
Działa on na zasadzie chemostatu, czyli utrzymuje stężenie wybranego substratu na określonym poziomie lub utrzymuje stałe zmętnienie pożywki czy też gęstości optycznej mikroorganizmów. Budowa takiego fermentora zależy w dużej mierze od rodzaju drobnoustroju, który stosuje się w procesie, a także od wymagań fizjologicznych, czy też zapotrzebowaniem na światło słoneczne oraz tlen, rodzajem pożywek.
Biorąc pod uwagę rodzaj prowadzonych w nim procesów technologicznych, fermentor można podzielić na:
Bogaty wybór akcesoriów do piwowarstwa i winiarstwa znajdziesz na przykład w sklepie Czerwona Dynia.
Sprawdź ofertę: płatki z dębu – nadadzą aromat i charakter Twoim trunkom.