W dobie komputerów coraz rzadziej sięga się po gry analogowe, choć potrafią przysporzyć one nie mniej frajdy, a przy okazji mogą stanowić szansę na spędzenie cennego czasu w gronie całej rodziny. Czym można się wtedy zająć?
Coraz częściej do łask powracają gry planszowe, które oprócz zabawy mają pozytywny wpływ na proces kształcenia. Wymagają nie tylko utrzymania koncentracji, ale i spostrzegawczości, a często rozwijają również umiejętności dziecka, czego przykładem będą gry strategiczne i logiczne (kup je tutaj: https://www.runo.sklep.pl/118-gry-strategiczne-i-logiczne). W wielu przypadkach pozwalają one na poszerzanie wiedzy, ale przede wszystkim uczą pewnych zachowań. Regularne rozgrywki pozwalają na uczenie dzieci radzenia sobie z emocjami – dotyczy to zarówno przeżywania porażek, jak i stosownego świętowania sukcesów. Dużą popularnością cieszą się też gry karciane, w szczególności takie jak makao, gdzie w partii z powodzeniem może uczestniczyć kilka osób.
Warto mieć na uwadze to, że wiele gier analogowych można wymyślić samemu, bazując na elementach z innych zabaw. W praktyce ograniczeniem jest jedynie kreatywność rodziców, a młode osoby z chęcią poznają nowości. Dobrym pomysłem będzie gra pamięciowa dla dzieci, którą można w prosty sposób zorganizować z pomocą kart z obrazkami. Polega to na tym, iż w talii znajdują się dwie takie same karty i zadaniem gracza jest odnalezienie dwóch identycznych obrazków pod rząd, wybierając spośród kart ułożonych jednolitą częścią do góry, a ustawione są one w kilku rzędach. Sprawdzić mogą się przy tym także rodzice, po czym można zaobserwować czy mają lepszą pamięć od dzieci.